Kampanyalarımızdan
haberdar olmak, indirimlerimizden
ve promosyonlarımızdan
faydalanmak için:

Epilasyon

KILIN HİKÂYESİ

Kıl nedir, nasıl yaşar, sayısı ve yaşam süresi nedir. Bu soruların cevapları yapacağımız epilasyonu doğrudan etkiler. Kadın ve Erkekte kıl follikül(kıl kökü) sayısı ortalama beş milyondur ve her iki cinste de eşittir. Bu folliküllerin bir milyonu saçlı deride, dört milyonu ise vücutta gizlidir. Yaşın ilerlemesiyle follikül sayısı azalır.

Bir kimsenin fazla tüylü görünmesi, fazla sayıda kıl follikülüne sahip olmasından değil follikülün aktifliğiyle ilgilidir. Aktifliği sağlayanlar ise kılın türü, hormonlar, ilaçlar, metabolizma ve mekanik etkilerdir (jilet, ağda). Aktif tüyler kadar istirahat halinde bekleyen tüylerde vardır. İşte epilasyonda teknolojiden yararlanmamızın sebebi bu tüylerdir.

Son yıllarda kadın erkek hepimiz çılgınlar gibi tüylerimizden kurtulmaya çalışıyoruz. Toplumumuzda bu konu güzellik ve temizliğin bir sembolü sayılmaktadır. Bunu dışında estetik kaygıların başında tüy problemi gelir. Çünkü bronz renkli, mermer yüzeyi gibi pürüzsüz ve tüysüz tenleriyle ekranlarda boy gösteren mankenlerden etkilenmemek mümkün değildir. Bu sanal görüntülerin gerçekte var olmadığını, hekimlerin gayretiyle oluştuğu kimsenin dikkatini çekmez.

Şimdi sıra sizde, Esthetıclub Güzellik Merkezinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

EPİLASYON NEDİR?

Epilasyon, açık ve net ifadeyle, kıl kökünün yok edilmesidir. Geçici ve kalıcı yöntemler olarak temelde ikiye ayrılan tekniklerle uygulanır. Bu özel tanımlamaya ihtiyaç duymazın sebebi, bazı tanımların son zamanlarda tartışma konusu yapılmasından dolayıdır.

Epilasyon kalıcılığı olan, teknik donanımla ve deneyimli hekimler tarafından yapılan bir işlemdir. Teknolojik alt yapıya sahip olamayanlar ise tıbbi tanımları değiştirip, “kıl yoğunluğunu azaltmak” veya “ zayıflatmak” gibi ticari sözlere epilasyona yeni anlamlar katmaya çalışmaktadırlar.

IPL Nedir?

IPL (İntense Pulse Light)(Yoğun Işık Demeti) başta epilasyon olmak üzere tıpta pek çok tedavide kullanılan; Temel materyal olarak ışığın kullanıldığı ve geniş dalga boyu aralığına (600-1200nm) sahip cihazların teknolojisidir.

IPL’İN UYGULAMA ALANLARI

* Foto- Epilasyon

* Foto- Rejuvenasyon

* Mavi derin damarlar (4 mm ye kadar kalınlığı olan)

* İnce Yüzeyel kılcal damarlar

* Telenjekteziler

* Nevus Flammeus

* Cherry hemanjiomlar

* Örümcek damarlar

* Akneler.

* Ablatif uygulamalar (melazma, santalazma)

* Akne skarları

* Ufak keloidler

* Seboreik keratozlar

* Güneş lekeleri

* Bening lezyonlar

* Cilt soyma ve Cilt yenileme tedavilerinde de kullanılabilmektedir.

FOTO – EPİLASYON NEDİR?

Foto – epilasyon, IPL teknolojisi kullanılarak vücudun her bölgesindeki tüyleri acısız ve cilde zarar vermeden yok eden kalıcı bir yöntemdir. Özel olarak seçilen dalga boyundaki ışınlar kıl kökünde bulunan bir pigmenti hedef alır. Hedef olduğundan ışınları emen bu pigmenti ısınır ve kıl kökü tahrip olur.

Foto - epilasyondan etkili sonuç alabilmek için uygulama seanslarını düzenli olarak takip etmek gerekir. Seans sayısı, tüy yoğunluğuna, rengine ve cilt tipine göre kişiden kişiye değişir.

FOTO – EPİLASYONUN ETKİ MEKANİZMASI

IPL ile epilasyonun temel mekanizması kıl kökünde bulunan melanin denilen pigmente belirli dalga boylarına sahip ışık ile ısı (70 C) hasarı oluşturmadır. Epilasyonun altın kuralı, deride de bulunan melanin az, kıl follikülün de bulanan melanine çok hasar görmesidir. Bu sayede cilt zarar görmede epilasyon işlemi gerçekleşmiş olur. Klasik foto epilasyon bundan ibarettir. IPL teknolojisinde ışık ile ısı uygulamak kadar cildi soğutarak hasarı önlemekte önemlidir.

IPL ile foto - epilasyon basit gibi görünen ama her hastada farklı uygulanabilen özel olan bir işlemdir. Ülkemizde yasal olarak lazerle yapılan epilasyon işlemleri belli uzman hekimler tarafından uygulanması zorunludur.

FOTO – EPİLASYON İŞLEM ÖNCESİ NE YAPMALI?

Uygulamadan önce güneşlenmeyin, bronzlaşmış cilde lazer uygulamak sakıncalıdır,

Uygulamadan önce epilasyon planlanan yerde oluşan enfeksiyon, travma veya kesik gibi açık yaralarda, doktorunuza danışarak tedavi planlayın ve uygulamayı erteleyin,

Uygulamadan önce güneş koruyucu, tüy dökücü veya renk açıcı krem kullanmayınız,

Uygulamadan hemen önce, (jiletle) tüylerinizi almayın. Mümkünse birkaç gün önce tüyleri almak daha uygundur,

Uygulama günü dar giyecekler yerine bol ve rahat giyecekleri tercih edin,

Uygulama günü mensturiasyona denk gelmişse, sadece genital bölgelerin epilasyonu hijyen gereği ertelenebilir. Diğer bölgelere uygulama yapılabilir.

Tatilden gelmişseniz veya kısa süre sonra tatile gidecekseniz, doktorunuza danışarak epilasyonu planlayın,

FOTO – EPİLASYON İŞLEM SONRASI NE YAPMALI?

Uygulamadan sonra yüksek faktörlü koruyucu krem kullanın, özellikle ilk gün güneşten uzak durun,

Uygulamadan hemen sonra havuz, deniz, saunaya girmeyiniz,

Uygulamadan sonra 8 güne kadar güneşlenmeyin,

Seanslardan sonra ciltte kızarıklıklar oluşabilir ama bunlar kısa sürede yok olur. Aksi durumlarda doktorunuza başvurun.

FOTO – EPİLASYON AĞRILIMIDIR?

Yeni nesil Foto- Epilasyon sistemi olan ve IPL teknolojisine sahip cihazımız ile yapılan epilasyon işlemleri sırasında hiçbir ağrı bulgusuna rastlanmaz.

FOTO – EPİLASYON İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

İşlem süresi her hastada değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak bir seans işlem 15–45 dakikada tamamlanır.

FOTO – EPİLASYON KİMLERE UYGULANIR ?

Foto- Epilasyon ücretini ödeyen herkese uygulanan bu işlem bütün hastalarda aynı sonucu vermez. Hastalarımız tarafından başarısız işlem veya eski cihazla yapılan yanlış uygulama olarak yorumlanan bu durumun altında bazı tıbbi gerçekler yatmaktadır.

Ciltte ve daha büyük oranda kıl kökünde renk verici pigmet üreten melanosit hücresi bulunmaktadır. Melanosit hücresi melanin pigmetini üretir. Bir kimsenin kıl follikülünde melanin fazlaysa kıl rengi renk koyu, melanin azsa renk açıktır. Ancak cilt rengi de burada önemlidir. Cidde de melanin bulunur ve açık tenli kimselerin melanin miktarı az koyu tenli kimselerde melanin miktarı fazladır.

Hastalarımızın cilt ve kıl kökündeki melanin yoğunluğu uygulanacak epilasyonun başarısını doğrudan etkiler. Epilasyon amacıyla yapılanlar melanin yoğunluğu fazla olan koyu tenli kimselerde cilde de zarar verebilir. Bunun terside doğrudur, yani kıl kökündeki melanin yoğunluğu az, açık tenli ve açık kıl rengine sahip kimselerde epilasyon çok uzun sürebilir veya gerçekleşmeden işlem tamamen boşa gidebilir.

Açık tenli bir kimsede bulunan koyu ve kalın kıl follikülleri en başarılı epilasyon iken,

Koyu tenli bir kimsede bulunan açık ve ince kıl follikülleri en başarısız epilasyondur.

Bu bilgiler ışığında, sizin epilasyonunuzun nasıl sonuçlanacağını anlayabilir veya ücretsiz olarak merkezimizde muayene olabilirsiniz.

FOTO – EPİLASYON ZARARLIMIDIR?

IPL ve benzeri ışık sistemleriyle çalışan cihazlarının ışık demetlerinin dalga boyları 530- 950 nm arasındadır. Bu ışının kanserojen olabilmesi için DNA hasarı yapabilecek kadar küçük dalga boyularında olabilmesi gerekir. 530 nm’lik ışının binlerce hatta on binlerce kez küçük olanı hücre çekirdeğinin içindeki DNA’ya etki edip bozulmasına sebep olabilir. Yani evlerimizde kullandığımız Tv’lerin yaydığı radyasyon miktarı kadar radyasyona sahip, son derece masum teknolojilerdir. Bu yüzdendir ki Amerikan Besin ve İlaç Dairesi tarafından ruhsatlı ve onaylıdır(FDA onayı). Bunun yanı sıra IPL teknolojisi Avrupa da satılan tıbbi cihazların insan sağlığına zararlı olmadığını gösteren belgeye de sahiptir(CE belgesi).

Tüm bu bilimsel açıklamaların ışığında güvenle kullandığımız IPL teknolojisinin kanser yapıcı veya başka türlü zararlı etkisi bulunmamaktadır.

KILCAL DAMAR TEDAVİSİ

Cilt yüzeyindeki kılcal damar genişlemeleri, doğuştan veya sonrasında oluşan şarap lekeleri, varise giden damarlar genişlemeleri, toplumda yoğun oranda görülmektedir. Bu oluşumların tedavisinde IPL veya Nd:Yag lazer teknolojileri ancak tedavi sağlayabilir. 4–6 hafta aralıklarla yapılan seanslarla, cilt yüzeyinde kılcal damar görünümüne bağlı estetik olmayan görüntüleri ve özelliklede bacaklarda genişlemiş damarlardan kaynaklı ağrı, karıncalanma, uyuşma, kramp ve şişkinlik gibi şikâyetleri de hızla ortadan kaldırmaktadır. Basit gibi görünen ancak hatalı uygulandığında tehlikeli sonuçlar doğurabilen bir yöntemdir. O yüzden mutlaka Doktor kontrolün de ve tecrübeli ellerde uygulanması gerekir.

KILCAL DAMAR TEDAVİSİNİN ETKİ MEKANİZMASI

Kılcal damar tedavisinin temel mekanizması yüzeysel kılcal damar içinde küçük pıhtı yaratmak ve kılcal damarın dış duvarın da hasar oluşturmaktır. Vakaların özelliği de göz önüne alınacak olursak kılcal damarlar daha ince hale getirilir veya tamamen ortadan kaldırılabilir.

KILCAL DAMAR TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

İşlem süresi her hastada değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak bir seans işlem 10–30 dakikada tamamlanır.

KILCAL DAMAR TEDAVİSİ AĞRILI MIDIR?

Yeni nesil optik tedavi sistemi olan ve IPL teknolojisine sahip cihazla yapılan kılcal damar tedavileri sırasında çok az bir ağrı bulgusuna rastlanabilir. Bu durumlarda lokal anastezikler veya ilave soğutmalarla önlem alınır.

FOTO-GENÇLEŞTİRME TEDAVİSİ

Foto-rejuvenasyon(foto-gençleştirme) IPL teknolojisi ile kırışık, solgun ve cansız deri görünümünü birkaç seansta %50–60 oranında düzelmektedir. Diğer antiaging programları ile birlikte kombine edildiğinde çok etkili sonuçlar da alınabilmektedir.

FOTO-GENÇLEŞTİRMENİN ETKİ MEKANİZMASI

IPL’de uygulanan ve son yılarda giderek rağbet kazanan foto-rejüvenerasyon (foto-gençleştirme) işlemi düşük enerji seviyeleri ile ciltte destek dokuyu oluşturan ve yaşlanma ile oranı giderek azalan fibroblast hücrelerinde uyarı yapar. Adeta cilde yanma etkisi oluşturan işlem sonrası dokuyu tamir amacıyla yüz bölgesine getirilen bu hücreler kollagen ile elastin üretmelerini sağlanır. Böylelikle azalan kollagen miktarı artar cilt daha düz, daha kırışıksız ve sıkı olmaya başlar.

Bu yöntemde, basit gibi görünen ancak hatalı uygulandığında tehlikeli sonuçlar doğurabilen bir yöntemdir. O yüzden mutlaka Doktor kontrolün de ve tecrübeli ellerde uygulanması gerekir.

FOTO-GENÇLEŞTİRME TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

İşlem süresi her hastada değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak bir seans işlem 20–40 dakikada tamamlanır.

FOTO-GENÇLEŞTİRME TEDAVİSİ AĞRILI MIDIR?

Yeni nesil optik tedavi sistemi olan ve IPL teknolojisi ile yapılan rejuvenerasyon(foto-gençleştirme) tedavileri sırasında çok az yanma hissi duyulabilir. Utandığımızda yüz kızarması gibi bir görünüm 10 dakika kadar sürer ve sonrasında sona erer.

  Copyright © Esthetic Club • Her hakkı saklıdır.